مقالات

الگوی غذایی ما و خطر مزاج عارضی

الگوی غذایی ما و خطر مزاج عارضی

 امروزه با الگوی تغذیه‌ای غلط مزاج عارضی مردم حاوی ده‏‌ها مشکل حاد شده است و از لحاظ علت و اسباب دو عامل در زمان حال منشا بیماری‏ها به حساب می‏آیند که عبارت اند از:‌ ‌سیستم غذایی نابجا که اولین عامل  بیماری‏هاست و سیستم دارویی نابجا که دومین عامل بیماری‏هاست.

 

 سیستم غذایی نابجا
  مزاج بیشتر مردم عارضی است! نکته عجیبی که در کشور ما اتفاق افتاده گرفتاری مردم در یک سیستم غذایی غلط است. مشخص نیست این روش از کجا به دست آمده است که روزی دو وعده معده‌‏هایمان را از غذاهای حجیم و کم خاصیت پر می‏کنیم؛ ما به این غذاها اصطلاحا روده پُرکن می‏گوییم. برنج و نان و حتی نان ترید کرده را هم با نان می‏خوریم!  صبح‏ها که باید بهترین و متنوع‏ترین غذاها تناول شود به کم‌ارزش‏ترین مواد قناعت می‏کنیم و یا اساسا چیزی نمی‏خوریم. فرهنگ غذایی ما منحصر شده به چند خورشت که معمولا از حدود ۷-۸ تا تجاوز نمی‏کند. غذاهایی مثل خورشت سبزی، خورشت قیمه، مرغ، کباب، خورشت بادمجان و کدو و چند نوع کتلت و کوکو که اغلب اینها همراه با برنج است. مقدار مصرفی برنج در روز گاه به ۲۰ برابر آنچه بدن بدان نیاز دارد، می‏رسد. از طرف دیگر روغن مایع و بعد از آن روغن جامد مصرف روزانه هر ایرانی شده است که زیان‏های زیادی به بدن انسان وارد می‏کند.   محصولات غذایی وارداتی و فست فودها وضع را بدتر می‏کند.   نوشابه‏‌ها و سوسیس و کالباس هم که از دیگر غذاهای پرطرفدار شده، موجب تولید ســـرطان‏هــای مغــــز و سرطان‏های دستگاه گوارشمی‏شوند و میزان مرگ و میر را به شدت افزایش داده‏‌اند. علاوه بر این ماکارونی و لازانیا آب‏میوه‏های بستــه‏بنـدی و رانـی‏ها و ساندیس‏ها و ده‏ها غذای خسارت بار دیگر از برداشت‏های منفی از فرهنگ غرب است که بر مشکلات دامن زده است.  مصــرف بــی‏رویــه و نابجای مایعات مانند دوغ و آب و نوشابه‌ها همراه با غذاها نیز از دیگر عادت غذایی است که متاسفانه به افزایش بیماری‏ها کمک می‏کنند.

 

    نتیجه
 با این اوصاف مزاج عارضی که از سیستم تغذیه‏ای غلط ایجاد شده، به شدت مزاج ذاتی را از صحنه خارج کرده است و همین امر موجب رشد بیش از حد بیماری‏ها شده است و کمتر کسی پیدا می‏شود که از لحاظ سوءمزاج دچار مشکل نباشد. بنابراین هیچ راهی برای ما به جز بازگشت به سمت طبیعت که مادر مهربان بشر است، نیست.باید طب طبیعی کشورمان را اعاده کنیم و از چشم دوختن به غرب اجتناب ورزیم و اگر هم می‏خواهیم از فرهنگ دیگران استفاده کنیم، بهتر است جنبه‏های مثبت را بگیریم نه منفی.

 

   داروهای شیمیایی
  عوارض داروها برای همه یک امر بدیهی شده است. طبق مستندات و اعترافات دانشمندان و پزشکان غربی آمار خسارت‏های پزشکی تکان‌دهنده است. کمترین دارو مانند استامینوفن و آسپیرین خود زمینه‏‌ساز سرطان‏ها و سیروزهای کبدی هستند. آسپیرین که برای رقیق کردن خون به کار می‏رود و پیشگیری از سکته‌‏های مغزی، خود باعث خشکی مویرگ‏ها شده و موجب سکته می‏شوند. این درحالی است که ده‏ها مورد برای رقیق کردن خون در اختیار مردم است. مثلاهر شب به جای آسپیرین یک عدد گوجه خام میل کنید. می‏توانید یک فنجان دم کرده چای قرمز یا ترکیب آبغوره و رب انار به نسبت سه  تا آبغوره و دو تا رب‏ انار رقیق شده با آب، یا جوشانده گل ‏گاوزبان و سنبل‌‏الطیب و لیموی ‏عمانی یا دم کرده آویشن و ده‏ها مورد ساده، اما بدون عوارض و با فوائد بسیار زیاد را جایگزین آن قرص‏های شیمیایی مضر کرد.

الگوی غذایی ما و خطر مزاج عارضی
الگوی غذایی ما و خطر مزاج عارضی
برچسب ها

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

بستن
بستن