مقالات

مزاج جبلّی چیست؟

مزاج جبلّی چیست؟

مزاج جبلّی، همان مزاجی است که هنگام تشکیل جنین شکل می‌گیرد و رفته رفته تکامل یافته، طفل در هنگام ولادت، با این مزاج، پا به عرصۀ وجود می‌گذارد و تا پایان عمر، با آن زندگی می‌کند.

تعیین مزاج جبلّی، در بیمارانی که بیماری آنها تابع سوءمزاج باشد یا این که سوءمزاج، از آن بیماری حاصل شود، بسیار اهمیت دارد. تشخیصِ صحیحِ مزاجِ جبلی، موجب می‌شود طبیب علائم مزاج عارضی را به وضوح دریافته و از خطای در تشخیص، در امان بماند.

شناخت علائم مزاج جبلّی در هر فرد، موجب تعیین «حدِّ یَقِفِ درمان»، در بیمار است. زیرا وقتی علایم مزاج عارضی کاهش می‌یابد علایم مزاج جبلّی آشکار می‌شود. در این زمان طبیب می‌فهمد که بیمار به مزاج جبلّی خود نزدیک شده است. لذا باید تدابیر ضدّ بیماری را متوقف کند، چرا که در صورت ادامۀ تدابیر، سوءمزاج جدیدی در بیمار ایجاد می‌کند.برای تعیین مزاج جبلّی هر فرد بهتر است علایم موجود در سه دوره هفت ساله اول، دوم و سوم وی مورد بررسی قرار گیرد. علایم بدو تولد بسیار مهم است اما در صورتی‌ که مقدور نباشد، بررسیِ دورانِ هفت ساله اول زندگی که به دوران تولد نزدیک‌تر است، اولویت دارد. در هفت سال دوم غالبا برخی از علائم مزاج جبلّی تقویت می‌شوند. در حالی‌که مزاج جبلّی در هفت سال سوم معمولا متاثر از عوامل سته ضروریه، به ویژه آعراض نفسانی، ممکن است دچار تغییراتی شود. از این رو طبیب باید مٌغیّراتِ علایم مزاج جبلّی را بشناسد تا در تشخیص، دچار انحراف نشود.

علایم مزاج جبلّی

– ملمس

– سحنه (لَحم و شَحم و سَمین)

– شَعر (مو)

– لون (رنگ پوست)

– هیأت بنیه اعضا (شکل اسکلت بندی اندام‌ها)

– کیفیت انفعال از کیفیات اربعه

– افعال طبیعیه صادره از طبیعت

– فضول مندفعه از بدن

– نوم و یقظه (خواب و بیداری)

– انفعالات نفسانیه

مزاج جبلّی چیست؟
مزاج جبلّی چیست؟
برچسب ها

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

بستن
بستن